TJ Sokol Rohoznice – jak to začalo

Category: Archív příspěvkůDomů

TJ  Sokol  Rohoznice

 

Zájem o cvičení těla se v české společnosti začal výrazněji projevovat již v první polovině 19. století, ovšem organizovaná tělovýchova se v Čechách mohla zrodit až po odstranění Bachova absolutismu v roce 1859. Mezi prvními českými spolky, zakládanými po tomto datu se objevila roku 1862 také Tělocvičná jednota pražská, označována běžně jako Sokol. V naší obci v 30. letech vznikla Dělnická tělocvičná jednota, která několik roků vyvíjela úspěšnou činnost. Hrála se zde házená, hřiště bylo nad vesnicí – na „ Blištici “, trochu se hrála odbíjená v místech u pomníku padlých a na místě bývalého kulturního domu stála Polákova hospoda se sálem, kde se cvičilo.

Na tyto tradice navázala TJ Sokol Rohoznice, která byla založena dne 22. 7. 1976 –  oddíl kopané. U zrodu stáli pánové Zdenek Neudert, Miloslav Hromádko, Jan Novotný, František Skala, Miroslav Zeman, Zdeněk Branda a spousty dalších příznivců a hráčů kopané. První oficiální zápas byl sehrán v Starých Ždánicích a naše mužstvo prohrálo 5 : 0, ale krátce na to s Dolany již hráli  2 : 2. Prvních zápasů se zúčastnili hráči: Holeček J., Bradna, Hromádko, Zeman Z., Pištora, Neudert, Nálevka, Branda F., Kučera, Holub, Vaněček, Škoda, Svoboda V., Fiala, Smolík Z..  Do konce roku pak sehrálo mužstvo ještě 14 zápasů. Základ mužstva tvořili převážně domácí hráči.

a

 

Nahoře zleva: Pištora, Brendl L., Brendl J., Nálevka, Vaněček, Holub

Dole zleva: Kučera, Bradna, Holeček J., Čech, Branda F.

b

Nahoře zleva: Neyman, Bradna, Smolík Zd., Smolík L., Neudert, Machač, Novotný

Dole zleva: Čech, Hromádko, Švadlenka, Hromádko, Louda, Jalč

Leží: Branda J, Vlachý

Postupem času byli do mužstva zapracováni hráči z okolních obcí – Kričeň

( Švadlenka, Svoboda L., Kalhous, Akštein ), Bukovka ( Jičinský J., Jičinský P. ), Dolany ( Bureš R., Bureš J., Urbanec ), Osice ( Palina, Demeter ), Staré Ždánice

( Štumr, Fišera, Brendl ), popř. z Pardubic ( Walsch, Procházka, Fiala, Roudný, Stoklasa, Michálek, Langr, Šimek, Straka, Kvapil, Štoček, Piskáček ) či Lázní Bohadneč ( Kazilovský, Svoboda J., Steklý, Tlustoš, Bartoň) a mnozí další hráči, kteří se různou měrou podíleli na hře mužstva. Nejúspěšnějším střelcem v historii mužstva je Zdeněk Neudert, který překonal hranici 100 branek za své působení v mužstvu.

 

c

Nahoře zleva: trenér Svatoň, Walsh, Švadlenka, Nálevka, Roudný, Branda F.

Dole zleva: Pulpán, Neudert, Neyman, Hromádko, Holeček M., Smolík Zd.

d

Zdeněk Neudert

e

Nahoře zleva: Svoboda, Nálevka, Hromádko, Neudert, Švadlenka, Pištora, Bradna

Dole zleva: Jičínský J., Jičínský P., Roudný, Holub

f

Nahoře zleva: Akštein, Šimek, Holub, Michálek, Neudert, Zelinka, Kvapil, Kalhous, Skala

Dole zleva: Brendl, Švadlenka, Svoboda, Valky, Branda L., Hromádko, Štumr

g

Místní mládež:

 Stojící zleva: Zeman, Vaněček, Branda L., Jirousek R., Hromádko, trenér Jalč M.

V podřepu zleva: Šejvl, Jalč M.

Dole zleva: Jalč R., Neyman, Jirousek A., Slonek

Leží: Vlachý

h

Nahoře zleva: Holub, Hromádko, Švadlenka, Štoček, Michálek, Jirousek R., Brendl

Dole zleva: Jalč, Branda L., Neudert, Jalč, Války, Svoboda

i

Stojící zleva: ………., Neudert, Švadlenka, Svoboda L., Války, Štumr, Jirousek R., Michálek, Holub

Dole zleva: Fiala, Branda L., Kalhous, Brendl, …….., ……., Hromádko

Do roku 1986 byly střídavě v některých ročnících přihlášeny mužstva žáků nebo dorostu, které v 90. letech tvořily základ mužstva mužů. Od této doby, se střídavými úspěchy,  hraje již jen mužstvo mužů okresní soutěže.

k

Nahoře zleva: Jezdinský O., Stix J., Stix P., Bořil, Bureš, Černík, Jadrný, Michal

Dole zleva: Kazilovský, Tlustoš, Kulda, Feil, Svoboda

Od roku 1992   pořádá TJ Sokol Rohoznice „ Memoriál Petra Smolíka a Jiřího Holuba “.

 V sezoně 2009-2010 mužstvo prodělalo generační výměnu, kdy přišli mladí hráči. Od této doby mužstvo bojovalo o čelní příčky IV. třídy s nadějí na případný postup. Ten konečně přišel v sezoně 2011/2012.  O postup se postarali hráči Francl,Černík,Skoupý, Štěpánek J., Štěpánek T., Kašpar, DvořákJ., Hlaváček, Nesládek, Staroba, Dvořák S., Ilovský, Gloza, Flégr, Holanec, Hvězda, Moravec, Feil, Bureš, Jezdinský, Mikeš, Bradna, Pilař a Pozler .

Výstřižek

V sezóně 2012/2013 se TJ Sokol Rohoznice ve složení Francl, Černík, Štěpánek J., Štěpánek T., Flégr, Kašpar, Staroba, Skoupý, Školník, Ilovský, Hlaváček, Metelka, Holanec, Dvořák J., Dvořák S., Hvězda, Pozler, Pilař, Nešpor, Jezdinský O., Bureš R.,  umístil na 10. místě, kdy získal 30 bodů při záporném skóre 49:62. Nejlepším střelcem v této sezóně se stali Michal Holanec a Tomáš Ilovský s 9 góly.

Výstřižek1

V roce 2013 se mužstvu TJ Sokol Rohoznice také podařilo vyhrát domácí, již 22. ročník memoriálu Petra Smolíka a Jiřího Holuba. Ve finále jsme porazili družstvo z Křičeně 3:1, kdy se hattrickem blýskl Stanislav Školník. Na začátku sezóny 2013/2014 jsme získali zajímavé posily – Boháčka, Nesládka, Matičku, Pitterleho, navrátilce Křenka s Mikešem. V sezóně 2013/2014 jsme již obsadili 5. místo s 39 body a skóre 38:49. Nejlepším střelcem se stala letošní posila Miroslav Boháček, který za sezónu nastřílel úctyhodných 17 branek.

Výstřižek2

V létě 2014, ve 23. ročníku Memoriálu Petra Smolíka a Jiřího Holuba, se TJ Sokol Rohoznice umístil na druhém místě, hned za Starým Hradištěm.

l

Nahoře zleva: Stix J., Jirousek A., Skoupý, Štěpánek T., Nesládek, Boháček, Metelka, Ráca, Moník, trenér Holub

Dole zleva: Staroba, Školník, Pitterle, Štěpánek J., Křenek, Vida

Na začátku letošního ročníku odešel Michal Kašpar a Tomáš Černík, kteří se rozhodli pozvednout úroveň fotbalistů z Rybitví. Avšak přivítali jsme i zajímavé posily. Moník, Krejsa a Jirousek A. jsou pro tým určitě přínosem. Velmi nám pomohlo i hostování zkušeného gólmana Vidy. Nadějně vypadalo i hostování Rosenbauma, který se bohužel v průběhu podzimu zranil a do konce sezóny se k fotbalu určitě nevrátí. Dále jsme na hostování získali hráče Žáka, Rácu a Ovečku.

V současné době, tedy v polovině sezóny 2014/2015, drží TJ Sokol Rohoznice třetí příčku s 27 body.

Současný kádr:

Současný kádr tvoří hrači: Francl, Vida, Štěpánek T., Štěpánek J., Holanec, Skoupý, Staroba, Pitterle, Boháček, Nesládek, Školník, Křenek, Jirousek A., Metelka, Moník, Krejsa, Ilovský. Většina hráčů je kmenovými hráči oddílu. O zabezpečení mužstva a chodu oddílu se starají Jirousek Rostislav, Ing. Branda Luboš a předseda Halbich Vlastimil. Na přípravě mužstva a jeho vedení při zápasech se podílejí Holub Vratislav a Stix Jan. Veškerá činnost by nebyla možná bez podpory dalších členů a stále se zvyšujícího počtu příznivců.

Letos se bude v létě konat 24. ročník. Turnaj se vykazuje dobrou kvalitou fotbalových utkání, výbornou diváckou kulisou a celkově čím dále větší oblíbeností.

Další akcí, tentokrát kulturní, kterou pořádá TJ Sokol Rohoznice je „Sportovní ples“. V roce 2015 se bude jednat už o šestý v pořadí a těší se stále větší popularitě.

TJ Sokol Rohoznice se významně podílí na zpestření života v obci, jak svojí sportovní činností, tak pořádáním popř. spoluúčastí na společenských akcích. Bohužel, tak jak ve většině obcí, potýkáme se s malým zájmem mládeže o sportovní aktivity.

Činnost oddílu a jeho související aktivity by nebyly možné bez podpory Obecního úřadu v Rohoznici, který se na zabezpečení podílí nejen finančně, ale i materiálně, za což mu patří poděkování.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem hráčům, funkcionářům a příznivcům, kteří se v minulých i současných dobách podílejí na aktivitách TJ Sokol Rohoznice.

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich